Kupowanie używanego sprzętu

Wybór laptopa na Allegro

Wybór laptopa na Allegro

Wybór laptopa na Allegro

Nie łatwe zadanie, gdy do wyboru są setki sztuk rożnych producentów. Jako, że jestem zwolennikiem produktów serii ThinkPad do pracy to mam ułatwione zadanie. Średnio raz na 4 lata przeznaczam budżet nie większy niż 1500 zł na zakup nowszego laptopa w stosunku do obecnie używanego.

W pierwszej kolejności szukam używanego sprzętu poleasingowego lub sprowadzanego z zachodu w klasie A+/A/A- z gwarancją min. 6-12 miesięcy. To modele w bardzo dobrym stanie technicznym posiadające normalne ślady użytkowania. Niektóre egzemplarze wyglądają jak nowe. Dysk twardy jest dla mnie bez znaczenia, bo zawsze kupuje nowy. Utrata danych może spowodować w mojej pracy spore straty, więc muszę mieć gwarancje, że dane są bezpieczne. Standardowy napęd o pojemności min. 240GB w technologii SSD jak i 8GB pamięci RAM wystarczy dla zwykłego użytkownika. W moim przypadku to za mało i potrzebuję powyższe parametry podwoić. Moc procesora jest ważna, ale nie inwestuje w najnowsze generacje. Uważam, że starsze modele posiadają wystarczająco dużo wydajności nawet dla wymagającego użytkownika, dla którego przeznaczone są procesory 4-rdzeniowe z rodziny i7, dla mnie w zupełności wystarczą 2-rdzeniowe (4-wątkowe) z rodziny i5 z funkcją Turbo (dodatkowe chwilowe zwiększenie wydajności nawet do 3.8 GHz). Oryginalna bateria i zasilacz są również bardzo ważne, bo zamienniki potrafią wprowadzić niestabilność w działaniu sprzętu lub systemu, a także cenie sobie niską wagę do 1,5 kg, gdyż często zabieram laptopa do plecaka.Sprzedawcy umożliwiają za dopłatą zmianę parametrów urządzenia, a nawet części. Skorzystałem z wymiany klawiatury na US QWERTY z podłużnym klawiszem Enter (przyzwyczajanie do tego typu ustawienia), a także otrzymałem zniżkę za rezygnacje z dysku twardego, który kupię nowy we własnym zakresie, o odpowiedniej pojemności i z wydłużoną gwarancją producenta do 5 lat.

Podsumowanie:
+ laptop Lenovo X230 / i5-3320m / 16GB RAM / bateria / zasilacz — ( 850 zł )
+ wymiana klawiatury na US QWERTY — ( 100 zł )
+ dysk twardy INTEL 545S SSD 512GB — ( 380 zł )
+ zewnętrzny napęd DVD-RW — ( 160 zł )

(1) Wybór laptopa na Allegro
Ponad 5-letnia bateria, a parametry dalej znakomite to typowe cechy laptopów z górnej półki.
(2) Wybór laptopa na Allegro
Obowiązkowa aktualizacja wykrytych problemów jako krytyczne w celu podwyższenia poziomu bezpieczeństwa.
(3) Wybór laptopa na Allegro
W trakcie aktualizacji BIOSu.
(4) Wybór laptopa na Allegro
Laptopa posiada modem 3G/4G i wystarczy włożyć kartę SIM, aby mieć dostęp do Internetu bezpośrednio.
(5) Wybór laptopa na Allegro
Nowy dysk twardy INTEL SSD serii 500 z 5-letnią gwarancją.
(7) Wybór laptopa na Allegro
Instalacja i konfiguracja najnowszej wersji systemu Ubuntu do codzienne pracy.
(6) Wybór laptopa na Allegro
Dodatkowa wysokiej jakości nagrywarka DVD-RW od producenta.

Trochę o wadach technicznych i minusach kupowaniu używanego sprzętu przez Internet:

Sporo sprzedawców plombuje urządzenia. Dochodzi do sytuacji, że nie jest możliwe późniejsze dodanie lub wymiana części, a tym bardziej wyczyszczenie układu chłodzenia, które należy zrobić raz na pół roku przy codziennym korzystaniu. Trzeba odsyłać do sklepu, aby nie stracić gwarancji, potem czekać do 2 tyg. i pokryć koszty przesyłki w obie strony co jest niewątpliwie bardzo kłopotliwe.

Następna wada to zła konfiguracja ustawień BIOS – standardowo włączane są parametry domyślne. Funkcje odpowiadające za większe wydajności mogą być wyłączone, a użytkownik nie jest świadomy, że sprzęt nie działa optymalnie

Kolejny problem to brak najnowszej wersji oprogramowania sprzętowego (firmware). Producenci wspierają swoje produkty przez wiele lat i często niewykryte błędy podczas projektowania naprawiają po latach wypuszczając aktualizacje. W moim przypadku wystąpiły 2 błędy krytyczne do natychmiastowej naprawy oraz brak najnowszej wersji BIOS

Często w opisie parametrów technicznych widnieje uwaga, że bateria wytrzymuje min. 1 godzinę. Sprzedawca nie jest wstanie sprawdzić stanu akumulatorów i zabezpiecza się takim wpisem. Raczej trafia się na egzemplarz o dużo lepszej pojemności i czasie pracy, ale jest ryzyko że dostanie się taką zużytą baterie. Mój egzemplarz zawiera ogniwa w bardzo dobrym stanie, które ładują się do 90% znamionowej pojemności tj. wytrzymują 3-4h pracy bez zasilania zewnętrznego

Wspomnę jeszcze o prezentowanych zdjęciach w opisach. Raczej są to rzeczywiste zdjęcia produktów, ale dotyczą jednego modelu z całej partii. Mogą zdarzyć się różnice np. w układzie klawiatury, rozdzielczości ekranu, kolorze klawisza Enter itp. Trzeba na to zwrócić uwagę lub dopytać sprzedawcę.

Najważniejsze to komentarze wystawiane przez kupujących, które dużo mówią o podejściu do sprzedaży i Klienta, a także o jakości sprzedawanego towaru, Wole zapłacić trochę więcej i być w pełni zadowolony z produktu.

SYSINFO-Logo

Systemy Informatyczne Dariusz Siuta
Wizytówka w GOOGLE