[SYSINFO], [Zarządzanie]

Pierwsze 12 miesięcy okiem przedsiębiorcy

Pierwsze 12 miesięcy okiem przedsiębiorcy
Pierwsze 12 miesięcy okiem przedsiębiorcy


Właśnie mija rok rok od założenia własnej firmy. Nie chce się rozpisywać o wadach i zaletach działania na własną rękę, ale zachęcam Cię do podjęcia tego kroku. Jeśli pomysł na biznes wypali to gwarantuję, że już nie wrócisz na etat, pomimo znacznie niższych dochodów na początku. Poniżej przedstawię kilka własnych porad i przemyśleń.


Pieniądze i jeszcze raz pieniądze
Na początek proponuję odłożyć min. 6 pensji na koncie bankowym i dopiero wtedy wystartować z firmą. Mam na myśli mały biznes. Bez odpowiedniej poduszki finansowej trudno działać na rynku. Jako startująca firma masz szanse na kredyt w banku dopiero po 12 miesiącach od założenia działalności. Ewentualnie przed wypowiedzeniem umowy o pracę wziąć kredyt, aby mieć jeszcze udokumentowane stałe dochody, a pożyczone środki zainwestować w rozwój. swojego biznesu.

Wsparcie i dotacje
Nigdy nie byłem zwolennikiem rozdawania pieniędzy, wole ułatwienia, ulgi czy mniejsze podatki przy zakładaniu i prowadzeniu firmy. Spróbowałem, ale szybko zrezygnowałem. Biurokracja, papierologia, pozwolenia, oświadczenia, przymusowe kursy, dużo obostrzeń i zabezpieczeń finansowych. Wsparcie do 6-ciu średnich pensji krajowych jest atrakcyjne, ale podpisanie weksla in blaco jest wysoko ryzykowne jak dla mnie. Dotyczy to również programów pomocowych z UE. Jeśli chcesz ubiegać się o wsparcie finansowe to zrób to 3 miesiące przed założeniem firmy. Na ryku jest wiele firm świadczących usługi wsparcia całej procedury pozyskiwania środków pieniężnych. Nawet zwracają pieniądze na usługę w momencie odrzucenia wniosku o dotacje przez urząd.Czy warto? Mam znajomych, którzy takie wsparcie otrzymali i sobie chwalą, ale też mam osoby w rodzinie, którzy musieli oddać wnioskowaną kwotę wraz z odsetkami z powodu naruszenia zapisów umowy.

Pomysł na firmę
Jaki biznes otworzyć? Pozwól się posłużę się cytatem z filmu:”Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: Co lubię w życiu robić?… A potem zacznij to robić!”.
Interes oparty na własnym hobby, pasji czy talentom to najlepsze co można wybrać. Jeśli nie czujesz biznesu, w który wchodzisz to nie jest to miejsce dla Ciebie. Szukaj branży, która Cie interesuje, bo wtedy praca stanie się przyjemnością.

Miejsce prowadzenia działalności
Nie mam w doświadczenia w wynajmowaniu lokalu ponieważ profil mojej firmy tego nie wymaga. Pracuje w domu. Najrozsądniejsze jest podanie adresu siedziby firmy w miejscu zamieszkania. Usługi możesz świadczyć u Klienta, handlować przez Internet, wynająć biuro na godziny czy dni (tzw. coworking), gdy nie posiadasz warunków i odpowiedniego sprzętu. To najrozsądniejsze rozwiązanie na początek. Wydaje mi się, że otwieranie lokalu bez dobrego finansowania nie jest możliwe.

Ulga na Start
Osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat może wnioskować o zwolnienie z płacenia składek ubezpieczeniowych przez 6 miesięcy. Płacisz tylko za ubezpieczenie zdrowotne. Po tym czasie przez kolejne 24 miesiące możesz opłacić obniżone składki tzw. mały ZUS. Gdy zaczynałem swój pierwszy biznes, nie byłem wstanie rozwijać firmy i płacić na bieżąco pełne składki i podatki od razu. Teraz to spore ułatwienie.

Najważniejsze zacząć
Z czasem profil działalności ulega korekcie, ale najważniejsze jest zacząć. Nie jesteś wstanie przewidzieć wszystkiego, zrobić bezbłędne kalkulacje i prognozy czy zaplanować wszystkie kroki przed założeniem działalności. Właśnie często nowe pomysły, udoskonalenia, odkrywanie swoich nowych zdolności przychodzi gdy już prowadzisz firmę. Praca na własną rękę mobilizuje do działania. Podczas planowania nie ma presji działania.

Wydawaj pieniądze rozsądnie
Ważne, aby mieć stałe środki na realizacje nowych projektów. W tym celu nie warto od razu kupować takich usług jak firmowe konto bankowe (wykorzystać własne prywatne), nowego telefonu na abonament (lepiej obecny jako pre-paid), szybkiego internetu światłowodowego (przepisać obecnie posiadany internet swoją firmę lub wykorzysta darmowy) itp. Dzięki takim zabiegom w ciągu miesiąca odkłada się nieduża, ale znacząca kwota. Pamiętaj, że na początku działasz w małej skali. Przyjdzie czas na zakup usług dostosowanych specjalnie do firmy.

Remanent początkowy
Wcale nie musisz rejestrować działalności gospodarczej, aby zacząć kupować towary i usługi do Firmy. Możesz to zrobić kupując na fakturę imienną, a potem wszystkie zakupy wpisać w remanent początkowy zaraz na początku otworzenia biznesu.

Media społecznościowe
Inwestowanie w tradycyjną reklamę czyli ulotki to dzisiaj strata czasu i pieniędzy, chyba że Twoja grupą docelową są Klienci nie korzystający z Internetu. Zasada jest prost! Nie ma Cie w Google, nie ma Cie na rynku. To jedna z pierwszych czynności jakie należy zrobić zaraz po założeniu Firmy. Wizytówka na Google Mapy to obecnie podstawa darmowej reklamy. Dobrze ustawione konto, odpowiednie użyte wyrazy związane z usługami i towarami generują potencjalnych Klientów. Także Facebook to dobry start na początek i promocja wśród rodziny i znajomych oraz ich znajomych.

Opinie i własna marka
Posiadać dobrą opinie w Internecie to priorytet. Wystarczy kilkanaście dobrych ocen na swoim profilu i Twoja liczba Klientów jak i ilości wyświetleń będzie systematycznie rosnąc. Dzisiaj prawie każdy przed podjęciem decyzji o zakupie kieruje się głównie opiniami. Zaoferuj swoje towary i usługi rodzinie, sąsiadom, znajomym w atrakcyjnych sposób, aby skorzystali a po transakcji poproś o wystawienie komentarza.

Więcej …

Założenie Firmy przez Internet
Założenie Firmy przez Internet
SYSINFO-Facebook

SYSTEMY INFORMATYCZNE DARIUSZ SIUTA